top of page

RUSTİK İÇ MEKAN TASARIMI

Krom kaplamalı parçaların, cam ve betonun, en son teknolojinin, parlak renklerin bolluğu, psikologlara göre stres rahatlamasına katkıda bulunmaz. Modern yaşam ritminde, insanlar giderek ruhlarını gevşetmek ve özel, doğaya yakın bir iç mekanda kaybedilen güçlerini eski haline getirmek isterler.

 

Rustik tarz ancak son zamanlarda yalnızca tasarım alanındaki uzmanları tanıdı. Ancak zamanla, hayranlarının sayısı hızla artmaya başladı. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde, ona ilgi biraz önce ortaya çıktı. Tarzın adı, "köy" anlamına gelen Latince kelimesinden gelir. İngilizce'deki rustik kelimesi, kırsal yaşamın çok basit ve kaba nesnelerini tanımlamak için kullanılır.

 

RUSTİK İÇ: ANA ÖZELLİKLER

Bu tarz tüm avantajları ve dezavantajları ile doğaya yakındır. Rustik iç tasarım, doğanın zarafeti ve vahşiliğin bir birleşimidir. İskandinavya, Avrupa ve ABD'de yaygınlaşan bu kaba doku ve modern unsurların karışımı ayrı bir tarzda seçildi.

Bu tarzda sadece doğal malzemeler kullanılır, ancak süslenmemeleri gerekir: ağaçta çatlaklar, budaklar, çentikler olmalıdır. Cila ile açılmaz, zımparalanmaz, çünkü ham yüzey - bu gerçek rustik tarzdır.

Aynı zamanda, bu tür ahşaptan yapılmış bir masa genellikle hafif camdan yapılmış zarif bir sofra takımı ve çiçekli bir vazo ile dekore edilmiştir. Bu gibi detayların yardımıyla malzemelerin ve yüzeylerin pürüzlülüğü yumuşatılır, iç kısımlara şıklık ve rahatlık katar.

Rustik iç taş ve ahşabın kombinasyonuna izin verir. Böylece, hafif ahşap kirişler ayara hafiflik katar. Taşın seçimine çok dikkatli bir şekilde yaklaşılmalıdır: pahalı görünmemeli ve daha fazla işlenmelidir.

Mobilyalar tamamen basit olabilir veya oymalar ile dekore edilebilir ve ahşap raflarda dekoratif ahşap veya toprak malzemeler uygun olacaktır.

MALZEMELER

Yukarıda anılanlardan, bu tarzın ana unsurunun ahşap olduğu anlaşılmaktadır. Çok olmalı. Bunlar zeminler, mobilyalar, kirişler ve hatta dekor eşyaları ve tabaklardır. Rengi herhangi bir olabilir. Açıktan koyu kahverenginin tonlarına kadar değişir ve bu durumda malzemenin yaşlanmasına özel önem verilir.

Rustik iç bile bir malzeme olmadan yapamaz - taş. En sık olarak işlenen kumtaşı, kuvars, öyle. Bu stilin hayranları satın almak kolay olmayan açık kumaş tercih ediyorlar. Tüm kumaşlar doğal olmalıdır - iç mekan rustikleri sentetiklerin kullanımına izin vermez.

Böyle bir iç mekanda bulunan metaller çok büyük bir öneme sahip değildir, ancak kesinlikle çatal bıçak takımı, dövme şamdanlar, mutfak eşyaları şeklinde bulunması gerekir.

 

RENK ARALIĞI

Kural olarak, bunlar doğal donuk renklerdir: kahverengi, kum, bej, gri, sessiz sarı ve sessiz kırmızı, bataklığın tüm tonları. Parlak renkler sadece birkaç vurgu olarak kullanılabilir.

 

DUVARLAR

Taş ve ahşabın yanı sıra, bazen duvarları süslemek için beyaz boya kullanılır. Dikkatsizce uygulanır, pürüzlü kenarlar ve fırça işaretleriyle uygulanır. Bazı durumlarda, özellikle bir şehir dairesinde rustik tarzda bir iç mekan oluşturulduğunda, süslemesiz ışık duvar kağıdına izin verilir.

 

TAVAN

Rustik tarzda, sadece bir - kirişli olabilir. Ve bu durumda, bunların gerçekten işlevlerini veya taklitlerini gerçekleştiren inşaat kirişleri olup olmaması önemli değildir. Ahşap kirişlerin rengi, duvarların rengiyle tezat oluşturuyor.

 

PAUL

Kural olarak, tahta kullanılır - kaba ve doğal görünümde veya parlak, renkli dahil olmak üzere işlenir. Dokuma halının, örneğin ahşap dokusunu veya rengini taklit eden jüt, sisal, seramik fayans, paslı yüzeyler, eski taş kuyularını kullanmak uygun olacaktır.

 

ŞÖMİNE

Rustik iç mekan şöminesiz yapılamaz. Bu durumda, bir ortaçağ kalesinden gelen bir şömine değil, köylüleri ısıtan gerçek bir ev ocağıdır. Sadece evi ısıtmazlardı. Aynı zamanda yemeğin hazırlandığı ocaktı.

 

MOBİLYA

Rustik tarzı bir kır evinde bir iç oluşturmak için uygundur. Ancak bu, bir şehir dairesinde kullanılamayacağı anlamına gelmez. Bu durumda en sık olarak, iç mekanlar çok özlü bir tasarıma sahip modern ürünlerle döşenmiştir. Mobilyaların rengi, kural olarak, duvar veya eski ahşabın tonunu tekrarlar.

Modern rustik tarzı, uyumsuz bir kombinasyonun oluşmasını sağlar. Bu ne anlama geliyor? Örneğin, krom ayaklı bir masa, tahta bir duvarın üzerinde durabilir ve yanında şeffaf plastik sandalyeler bulunur. Odadaki tüm mobilyalar yeniyse, en az bir rustik eleman tanıtılır. Muhteşem bir aksan olacak. Örneğin, parlak cepheli beyaz bir süite ev sahipliği yapan mutfakta, çiftçinin evinden buraya taşınmış gibi görünen sert ve ağır bir yemek masası ayarlayabilirsiniz.

 

RUSTİK TARZ BÜTÇESİNİ DÜŞÜNMEK MÜMKÜN MÜ?

Hayır yapamazsın. Bu zevk oldukça pahalı. İlk bakışta, iç mekandaki rustik tarz çok basit ve mümkün olduğunca doğaya yakın. Mümkün olmasına rağmen, kendin yapmak oldukça zor. Her uzman bir taşı veya ağacı düzgün şekilde işleyemez.

Özellikle mağazalardan alınamayan kasıtlı olarak kaba ve basit mobilyalara dikkat edilmelidir. Bunu kendiniz sipariş etmek veya yapmak zorunda kalacak. İlk durumda, bunun seri bir üretim değil, benzersiz bir el sanatları olduğunu anlamak gerekir. Sonuç olarak, bu tür ürünlerin maliyeti büyük olacaktır.

Şimdi evdeki diğer donanımları düşünün: normal musluklar, lambalar, banyo, buzdolabı, lavabo ve hatta bir su ısıtıcısı - bir mağazada satın almak zor değil, ancak rustik bir stil seçmek çok zor, bu yüzden şeyler antikalar gibi değerlendiriliyor ve modern meslektaşlarından daha pahalı.

Rustik iç mekan sahiplerinin pahalı halı veya doğal hayvan derileri satın almasını gerektirmez, ancak günümüzde tüm bitirme doğal malzemeleri yüksek talep görmekte ve çok değerlenmektedir.

Sizi, hem reddedip hem de hayranlıkla sonuçlanan en tartışmalı stillerden biriyle tanıştırdık. Seninle ilgileniyorsa, kır evinde böyle bir köşe oluşturmaya çalış. Deneme sizi etkiliyorsa, binaların yeniden inşasına devam edin.

bottom of page